Wydawca treści
Zasięg terytorialny ZOL Łódź.
Na terenie działania Zespołu Ochrony Lasu w Łodzi znajduje się 19 nadleśnictw RDLP w Łodzi i 14 nadleśnictw RDLP w Warszawie oraz Kampinoski Park Narodowy. Specyfika terenu pomimo tak niewielu jednostek jest jednak bardzo trudna ze względu na obecność dwóch ogromnych aglomeracji miejskich Warszawy i Łodzi oraz bardzo rozdrobnionych kompleksów leśnych. Wiele nadleśnictw składa się z ponad 1000 oddzielnych działek w znaczny sposób komplikujących codzienne działania hodowlano-ochronne jak również monitoring zagrożeń od wszelkich organizmów i zjawisk patogenicznych. Rozpiętość terenu działania Zespołu Ochrony Lasu w Łodzi jest znaczna i sięga kompleksów leśnych nadleśnictwa Radomsko na wysokości Częstochowy, aby z drugiej strony swoją granicą nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka podchodzić pod Łomżę.
Najnowsze aktualności
Przylepek wielożerek (pomrocznik)
Przylepek wielożerek (pomrocznik)
Przylepek wielożerek (pomrocznik) (Ectropis crepuscularia) to gatunek motyla z rodziny miernikowcowatych (Geometridae), który występuje głównie w Europie i Azji. Należy do rodziny charakteryzującej się niezwykle ciekawymi strategiami kamuflażu, dzięki czemu wiele motyli z tej grupy przypomina wyglądem elementy otoczenia, takie jak liście, kora drzew czy gałęzie.
W 2024 roku Zespół Ochrony Lasu w Łodzi odnotował pojaw tego owada na terenie Nadleśnictwa Drewnica. Stwierdzono intensywne żery na liściach i pędach borówki czernicy, które doprowadziły do powstania gołożerów. Gdy w podszycie zabrakło pożywienia gąsiennice powędrowały w korony sosen.
Cykl życiowy przylepka wielożerka obejmuje kilka stadiów: jajo, gąsienica, poczwarka i dorosły motyl. Z jaj wylęgają się gąsienice, które początkowo żywią się młodymi liśćmi, a później przechodzą na starsze części rośliny. Gąsienice przechodzą przez kilka stadiów linienia, po czym przeobrażają się w poczwarki. Z poczwarek wykluwają się motyle.
Pojawiające się ostatnimi laty w całej Polsce gradacje owada ulegały bardzo szybkiemu załamaniu ze względu na duży stopień spasożytowania sięgający podczas wiosennych kontroli nawet 90% populacji. Niemniej jednak owad zasługuje na uwagę ze względu na swój ogromny potencjał rozrodczy. Warto nadmienić, że nawet jednorazowe defoliacje aparatu asymilacyjnego sosny mogą w obecnych warunkach ciągłego deficytu wody spowodować osłabienie i przyspieszać wydzielanie się posuszu.